W dzisiejszych czasach praca w podróży wcale nie jest czymś specjalnie skomplikowanym. Żyjemy w końcu w świecie całkowicie zglobalizowanym, który opiera się o bardzo podobne standardy niezależnie od tego, gdzie byśmy się udali. Przynajmniej tak długo, jak obracamy się w okolicach nastawionych na turystów i ogólnie na nowoczesność, że tak dość trywialnie ujmiemy to opisywane zagadnienie. Nie da się bowiem ukryć, że wycieczka na prowincję bywa często wybraniem się do zupełnie innego świata, a europejska wieś i azjatycka wieś to zupełnie dwie różne kategorie, kraje i kultury.

Co ciekawe, praca w czasie podróży może oznaczać też bardzo różne rzeczy. Jeśli poczytamy sobie o historii, na przykład przeglądając portal, dowiemy się, że dla wielu osób podróże i praca łączyły się w ten sposób, że zabierali ze sobą przesyłki. Taka opcja jest cały czas możliwa, więc jeśli komuś udałoby się dokonać takiego połączenia, byłby to dla niego wielki zysk. Tym bardziej, że jest to opcja dużo bardziej popularna, niż wielu osobom się wydaje, zwłaszcza poza kontynentem europejskim.

Inna sprawa to po prostu pozostawanie do dyspozycji w podobny sposób, jak w czasie pozostawania w domu. Strona skrzyczne.com.pl pokazuje nam, że w Beskidach można spokojnie zatrzymać się w warunkach charakterystycznych dla normalnego hotelu w centrum jakiegoś miasta, wiec jeśli szef zadzwoni do nas i każe nam przygotować jakiś raport na wczoraj, na pewno się nie ucieszymy, ale nie będziemy z tym mieć żadnych problemów, jeśli tylko postawimy na odpowiedni nocleg.

Zawsze pod telefonem

3

Na bpabak.pl przypominamy dlaczego jedną z najważniejszych kwestii, o jakich zawsze trzeba pamiętać, to dostęp do telefonu komórkowego. Niektóre osoby w czasie podróży po Azji decydują się na telefony satelitarne, ale jest to nie tylko zbędny wydatek, ale zwyczajnie coś niewygodnego i niepotrzebnego. Tak się bowiem składa, że prędzej gdzieś nie będzie wody niż zabraknie zasięgu sieci komórkowej. Jaki to będzie zasięg, można się domyślać, ale zasięg będzie. Sęk w tym, że możemy z tego zasięgu nie skorzystać.

Problemy pojawiają się tutaj dwa. Pierwszym z nich jest roaming. Kraje azjatyckie są z nami słabo związane i jeśli się komuś wydaje, że nasi operatorzy mają sensowne umowy z operatorami z Tajwanu, bardzo się zdziwi po powrocie do domu. Stosowane są najwyższe stawki z możliwych i są one przerażające. Dlatego dla normalnego korzystania z telefonu na miejscu dobrze jest postawić na telefon od miejscowego operatora. Chodzi oczywiście o odpowiednią kartę sim, która rozwiąże wszystkie nasze problemy.

Drugi problem jest poważniejszy, ale dotyczy tylko jednego kraju, Korei Południowej. Okazuje się bowiem, że ten nowoczesny kraj z całym społeczeństwem przylepionym do ekranów telefonów komórkowych, w pewnym momencie swojej historii zdecydował się na unikalny standard transmisji danych bezprzewodowych w sieciach GSM, który jest różny od dosłownie wszystkich innych standardów wykorzystywanych na świecie. Telefony koreańskie nie działają poza Koreą, a telefony ze świata nie działają w Korei. Nawet jeśli mówimy o najpopularniejszej marce smartfonów pochodzących właśnie z tego kraju. Trzeba być na to gotowym, ponieważ nasz telefon napisze nam, że nie znalazł absolutnie żadnej sieci, nawet jeśli staniemy zaraz pod przekaźnikiem. Nie zadzwonimy nawet na numery alarmowe i nie prześlemy żadnych danych. Potrzebny jest nowy telefon i nowa karta sim. Co ważne, nie zadziałają też nasze modemy 3G/4G jakie możemy mieć w tablecie czy w laptopie. Zadziała sieć wifi, ale żadne mechanizmy GSM nie pozwolą nam na komunikację. Ten fakt może być rozwiązaniem tajemnicy istnienia ogromnej ilości sklepów z telefonami zaraz na koreańskich lotniskach.

Hotel dobry do pracy

32

Wiele osób przed wyjazdem do Azji zastanawia się, jaki hotel wybrać, by był on miejscem odpowiednim do pracy. W zasadzie byłaby to dyskusja jałowa, ponieważ nasza praca w czasie wyjazdu do Azja raczej nie będzie polegać na niczym innym, jak na pracy z komputerem, aparatem, kamerą i innym sprzętem, który będziemy mieli razem z sobą. Co najwyżej potrzeba będzie coś wydrukować, a drukarki znajdziemy nawet w Korei Północnej, chociaż tam oczywiście nikt nie pozwoli nam niczego wydrukować pod groźbą rozstrzelania.

Kolejną bardzo ważną kwestią podróżowania o której musimy wspomnieć na bpabak.pl  będzie konieczność dostosowania się do wtyczek elektrycznych, jakie są stosowane w danym kraju. Wystarczy pojeździć trochę po Europie, by się przekonać, że różne kraje stosują bardzo różne typy gniazdek elektrycznych. W wielkich krajach azjatyckich czasami nawet rodzaj wtyczki zależy od regionu, w którym się znajdziemy. W Indiach inaczej wygląda to w każdym mieście, w Chinach także nie ma jednorodnego standardu i to jest problem. Trzeba zaopatrzyć się w przejściówki i pamiętać też, że ochrona antyprzepięciowa nie jest standardem w Azji. Jest to głównie wynalazek europejski, do którego podchodzi się po macoszemu we wszystkich innych zakątkach świata (uparła się na to Komisja Europejska), przez co wtyczki z trzema bolcami, chociaż nie jakoś znowu specjalnie niespotykane, są dla wielu krajów nietypowe. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli będziemy posiadali odpowiednie przejściówki, w które powinniśmy się zaopatrzyć przed wyjazdem we własnym zakresie i nie liczyć na pomoc ze strony obsługi hotelowej w jakichś mniejszych miejscowościach, to i tak możemy mieć problem z uziemieniem urządzeń. Jeśli będzie to dla nas naprawdę istotna kwestia, a tak jest w przypadku niektórych urządzeń elektronicznych,

Modern hotel room.

możemy postarać się o specjalne przedłużacze pozwalające nam na samodzielne wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia. Nie kosztują one dużo i są dostępne w dobrych sklepach z elektroniką.

Na koniec warto też pomyśleć o narzędziach automatycznego tłumaczenia offline. W Internecie często pojawiają się obrazki, na których są dwujęzyczne znaki z napisami typu „błąd tłumaczenia”. Nie jest to niestety wcale rzadkość i wiele napisów może być niedostępnych w znanym przez nas języku, co utrudnia sprawne poruszanie się po danym kraju i tym samym sprawną pracę, jeśli dotyczyć to będzie ważnej dla nas infrastruktury.