travelling4Podróże kształcą. Podróże poszerzają horyzonty. Podróże pozwalają nam poznać świat i innych, ciekawych ludzi. Podróże niestety powodują też powstanie czarnej dziury w naszym portfelu, która zasysa wszystkie oszczędności naszego życia. Nie da się ukryć tego faktu i trzeba sobie z tym jakoś poradzić. Można z tym żyć. Dobrym sposobem jest zwłaszcza zarabianie na podróżach, co możliwe jest dzisiaj chociażby dzięki specjalnym blogom podróżniczym. Jedziemy gdzieś i opowiadamy o naszej przygodzie przypadkowym ludziom w Internecie, co pozwala nam zarabiać na reklamach. Prawda o tym biznesie jest jednak taka, że podróże są w nim najmniej ważne, bo chodzi raczej o charyzmę i, nie oszukujmy się, wygadywanie głupot. Każdy zna na pewnego bosego fanatyka, który na tle różnych wiosek opowiada swoje brednie nakierowane na poklask ludzi umiarkowanie sprytnych. W rzeczywistości naszym najlepszym sposobem na uniknięcie bankructwa jest po prostu wydanie jak najmniej.

Nie przesadzajmy z oszczędnościami

4

Na bpabak.pl poznasz techniki na oszczędzanie podczas podróży, więc tę kwestię zostawimy sobie na koniec. Ważniejsze jest raczej to, na czym na pewno nie można oszczędzać, ponieważ skończy się to dla nas bardzo źle i tutaj wcale nie ma histerii czy hiperboli. Pomijanie wielu ostrzeżeń i oszczędzanie na bezpieczeństwie kończy się tragicznie. Bardzo tragicznie.

Kiedy jedziemy do jakiegoś mniej cywilizowanego kraju lub do kraju cywilizowanego, ale daleko od nas i do tego planujemy wybranie się do jego mniej popularnych lokacji, musimy koniecznie pamiętać o zdrowiu i higienie. Sprawdźmy, czy na pewno nie potrzeba żadnych specjalnych szczepień. Zazwyczaj są one kosztowne i z tego powodu wiele osób udaje, że nie wie o potrzebie ich posiadania, ale bez tego można się naprawdę poważnie rozchorować.

Inna kwestia to jedzenie. Może nam się wydawać, że tak wcale nie jest, ale w Polsce normy sanitarne są niesamowicie wyśrubowane. Mowa oczywiście o ich porównaniu z resztą świata. W Skandynawii jest lepiej, w Niemczech też, ale poza tym, nawet takie Włochy czy Hiszpania nie stosują takich samych norm. A w zasadzie normy stosują – gorzej z praktyką. Powoduje to, że jedząc coś z budki w Hiszpanii możemy mieć niestrawność. Jeśli jednak zjemy coś budce ulicznej w Indiach, mamy mniej więcej szanse pół na pół, że skończy się to dal nas zakażeniem amebą. W krajach na wschód od Indii możemy zafundować sobie czerwonkę lub tasiemca. W Afryce jest masa pasożytów, które też tylko na nas czekają. Naprawdę nie warto jest oszczędzać kilku dolarów na jedzeniu w takich miejscach i wcale nie jest tak, że ta sama potrawa w restauracji w europejskim stylu jest droższa tylko z powodu szyldu. Panują inne standardy higieniczne. Miejscowych to nie rusza, a nam poważnie zaszkodzi.

Trzeba też uważać na transport publiczny w wielu miejscach globu Wspominaliśmy już o Indiach, ale trzeba do nich wrócić. Wiele osób jeździ tam koleją, ale niewiele jeździ pociągami ekspresowymi. My powinniśmy. Obrazki z tłokiem w indyjskich kolejach wcale nie są wyjątkami czy jakimiś sytuacjami szczególnymi. Tańsze bilety kolejowe zazwyczaj oznaczają konieczność doliczenia wartości bagażu, który na pewno zostanie nam potem w takim pociągu ukradziony. A może być znacznie gorzej.

Tanio i dobrze

42

Istnieje całkiem sporo mniej oczywistych trików na oszczędzanie, z których warto korzystać. Sporo z nich dotyczy lotów samolotami. Przede wszystkim, jeśli zamawiamy bilety przez Internet, nie powinniśmy korzystać dwa razy z tej samej strony pośredniczącej w sprzedaży biletów, jeśli za pierwszym razem ich nie kupiliśmy i wracamy do tego samego serwisu. Takie serwisy stosują bowiem trik polegający na zachęcaniu klientów do zakupu od razu. Każda kolejna wizyta w oczekiwaniu na lepszą ofertę skończy się tym, że cena biletów będzie wyższa. Istnieje oczywiście pewna fluktuacja, jeśli bilety kupuje się odpowiednio wcześniej, ale niestety nie jest to specjalnie duża korzyść. Co więcej, sprawdzając regularnie ceny będziemy powodować ich wzrost. Łatwo to sprawdzić poprzez poproszenie przyjaciela o wyszukanie tych samych biletów, które my śledzimy od jakiegoś czasu. Niemal na pewno będą one u niego tańsze, jeśli na daną stronę wchodzi po raz pierwszy.

Jeśli chodzi o linie lotnicze, nie należy też nastawiać się na kupowanie biletów ze zbyt dużym wyprzedzeniem. Podpowiadamy na na bpabak.pl dlaczego kupowanie biletów lotniczych z wyprzedzeniem jest najtańsze na dokładnie 3 miesiące przed odlotem . Nie dotyczy to oczywiście różnych ofert last minute, które jednak są całkowicie nieprzystające do potrzeb osób muszących planować swoje wyjazdy z odpowiednim wyprzedzeniem.